Jak pěstovat tabák

Setí semen:

Semena vyséváme v únoru až květnu. Nezkušeným pěstitelům bych doporučil výsev nejpozději koncem března. Dříve vyseté rostliny vyrostou vyšší. Semena i přes svoji velmi malou velikost mají vysokou klíčivost (až 90%), není jich proto potřeba vysévat mnoho a příliš na husto. Do mělké misky naplněné 2 cm pod okraj zahradním substrátem vysejeme semena po povrchu. Po okraji výsev přiměřeně zalijeme odstátou vodou. Misku následně zabalíme do fólie, aby se v měl výsev vysokou vlhkost a voda se neodpařila. Do fólie, je ale nutné udělat menší díry aby mohla odvětrávat. Správnou vlhkost poznáme tak, že je fólie orosená. Výsev nejrychleji naklíčí v pokojové teplotě a to do dvou týdnů.

Přepichování:

Vzrostlé rostlinky potřebují pro růst prostor a je tedy nutné je přepichovat. Rostlinky přepichujeme když se jim oběví třetí lístek. V této velikosti jsou rostlinky velice křehké a je potřeba dát pozor aby se nepotrhaly kořínky. Nejlépe se dají oddělit pomocí špejle. Rostlinky přepícháme opět do misky tak, aby měly okolo sebe alespoň 3cm prostoru. Misku opět zabalíme fólií, ale díry zvětšíme aby vlhkost nebyla tak vysoká. Fólie by měla být alespoň 5 cm nad substrátem, aby rostlinky mohly vyrůst alespoň do výšky 3 cm. Potom opět rostlinky přepícháme a to do kelímků, které již fólií nebudeme přikrývat.

Přesazování:

Poté co sazeničkám vyrostou alespoň čtyři lístky, je nutné je přesadit do větších kelímků nebo květináčů. Pro další růst sazeniček je třeba kvalitní substrát a trochu sluníčka. Takže pokud jste nevysévali semena příliž brzy, můžete sazeničky dát nejprve do polostínu a později i na slunné místo.

Čaje pro opravdové znalce najdete ZDE